Design FILS Projesi, 2023 yılı Avrupa Yenilikçi Eğitim Ödülü’nü aldı

Avrupa Birliği Erasmus+ Programı kapsamında; Türkiye’den Hacettepe Üniversitesinin proje ortakları arasında yer aldığı ve Millî Eğitim Bakanlığı adına Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü tarafından koordinatörlüğü yürütülen Design FILS Projesi, 2023 yılı "Avrupa Yenilikçi Eğitim Ödülü"ne layık görüldü.

Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü öğretim üyeleri Doç. Dr. Ayşen Özkan ve Doç. Dr. Gülçin Cankız Elibol ile Eğitim Fakültesi Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Bölümü Kimya Eğitimi A.B.D. Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayhan Yılmaz’ın yürütme ve araştırma faaliyetlerini gerçekleştirdikleri Designing Future Innovative Learning Spaces (Design FILS) Projesi’nde, yenilikçi öğrenme alanlarının tasarımı, öğrenme alanlarında teknolojinin etkin kullanımı ve aktif öğrenme yaklaşımına dayalı öğrenme senaryolarının geliştirilmesini sağlamak üzere kuramsal model, kılavuzlar, eğitim içerikleri ve materyalleri geliştirildi.

Avrupa Birliği Erasmus+ Programı Okul Eğitimi alanında 2019-2022 yılları arasında Milli Eğitim Bakanlığı YEĞİTEK Genel Müdürlüğü koordinatörlüğünde, CAFI (İspanya), European SchoolNet-EUN (Belçika), Viyana Öğretmen Eğitimi Üniversitesi (Avusturya), Zakladni skola Dr. Edvarda Benese (Çekya), Lizbon Üniversitesi (Portekiz) ve Türkiye’den Hacettepe Üniversitesinin proje ortağı olarak yürüttüğü Designing Future Innovative Learning Spaces (Design FILS) projesi, yenilikçi öğrenme alanlarında teknoloji kullanımına yönelik Avrupa düzeyinde eğitmen ve öğretmen eğitimi modelini ortaya koydu.
Avrupa Komisyonu tarafından düzenlenen Ödül Töreni Brüksel, Belçika’da gerçekleştirildi.

Design FILS Projesi hakkında detaylı bilgiye aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.
https://innovative-teaching-award.ec.europa.eu/projects/designing-future-innovative-learning-spaces-design-fils_en  
http://designfils.eba.gov.tr/?lang=en.