ADEP toplantısı üniversitemizin ev sahipliğinde gerçekleşti

YÖK tarafından düzenlenen Araştırma Üniversiteleri Destek Programı (ADEP) Değerlendirme Toplantısı, üniversitemizin ev sahipliğinde Sıhhiye Yerleşkesi Kültür Merkezinde gerçekleştirildi. Toplantıya, Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı İbrahim Şenel, Yükseköğretim Kurulu Başkan Vekili Prof. Dr. Haldun Göktaş, Yürütme Kurulu Üyeleri Prof. Dr. Naci Gündoğan, Prof. Dr. Erol Arcaklıoğlu ve Prof. Dr. Arif Bilgin, Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Cahit Güran ve üniversitemiz yöneticilerinin de aralarında bulunduğu 21 araştırma üniversitesinin rektörü, rektör yardımcıları ve proje yürütücüleri katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Cahit Güran, Araştırma Üniversiteleri Destek Programı kapsamında toplantıya Hacettepe Üniversitesi olarak ev sahipliği yapmaktan onur duyduğunu belirterek şunları söyledi:

“YÖK Başkanlığımızın liderliğinde başlatılan bazı programlar, araştırma üniversitelerimiz açısından bir heyecan, yeni bir enerji ve fırsatlar doğurdu. Bunlardan biri, araştırma üniversiteleri adına yürütülen destek programları. ADEP’in yanı sıra yine öncelikli alanlar kapsamında sağlanan öğretim üyesi ve araştırma görevlisi kadroları, bizim gibi köklü, biraz eskimiş, biraz üzerine kül birikmiş üniversiteler açısından hakikaten bir heyecan, bir enerji ve büyük bir motivasyon oluşturdu. Ben sayın Başkanımıza, YÖK Başkanlığımıza bu konudaki desteklerinden dolayı çok teşekkür ederim. Tabii ki yeni imkanlar yeni sorumluluklar doğurur. Biz de araştırma üniversiteleri olarak bu sorumluluğun bilincinde olarak, üniversitelerimizi hem ulusal hem uluslararası açıdan daha iyi konuma taşımak için elimizden gelen her türlü gayreti gösteriyoruz.”

Ayrıca araştırma üniversitelerine sağlanan maddi destekler nedeni ile Cumhur Başkanlığı Strateji Bütçe Başkanı ve yetkililerine teşekkür eden ve toplantının yararlı sonuçlara vesile olmasını temenni eden Güran, tüm katılımcılara teşrifleri ve katkılarından dolayı teşekkür etti.

Hedef ilk 500’deki üniversite sayısını 10’a çıkarmak
Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar toplantıda yaptığı konuşmada, Yükseköğretim Kurulunun 2021 yılında belirlediği yeni vizyonuyla devam eden Araştırma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşma Programın 23 üniversiteyle başarıyla yürütüldüğünü belirtti. 

Araştırma üniversiteleri arasında yaşanan tatlı rekabetin uluslararası üniversite derecelendirme kuruluşları tarafından her yıl yayımlanan dünya üniversite sıralamalarına, özellikle son iki yılda olumlu biçimde yansıdığını ifade eden Özvar, şunları söyledi:
“12. Kalkınma Planında yer alan yükseköğretimle ilgili hedeflerimizden birisi de Dünya Akademik Başarı Sıralamalarında ilk 500’de yer alan üniversite sayımızı, 2028 yılında 10’a çıkarmaktır. Ben inanıyorum ki araştırma üniversitelerimizin tamamı, fiziksel altyapıları ve sahip oldukları akademik insan kaynağı ile önümüzdeki 5 yılda ilk 500 içerisinde yer alma potansiyeline sahiptirler. Son yıllarda artan uluslararası öğrenci hareketliliğinde bu tür sıralamaların ve değerlendirmelerinin fevkalade önemli olduğunu görüyoruz.”

ADEP çerçevesinde Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı tarafından 32 performans göstergesiyle yapılan değerlendirme sonuçlarına göre araştırma üniversitelerimize kaynak tahsis edildiğini ve üniversitelerin eşleştirildikleri bilim alanlarındaki bilimsel araştırma projelerinin desteklenmesinde bu kaynağı kullandıklarını belirten Özvar, Bilimsel Araştırma Projesi (BAP) Yönetmeliğinde 2022 yılında yaptıkları değişiklik sayesinde destek kapsamındaki projeler için ön ödeme limitlerinin on katına kadar artırılabildiğini söyledi.

Özvar, bu yıl araştırma üniversitelerinde 327 AR-GE projesi için 503,9 milyon lira bütçe aktarımı yapılacağını bildirdi
2024 yılında ADEP kapsamında üniversitelere 400 milyon TL ödenek tahsis edildiğini belirten Özvar, üniversitelerin kendi kaynaklarından aktaracakları rakamlarla birlikte toplam 327 projeye, 503,9 milyon TL bütçe aktarımı yapılacağını bildirdi.

Yükseköğretim Kurulu olarak kalite odaklı anlayışı temel misyon edindiklerini ve bu amaçla araştırma üniversitelerine yönelik destek programlarının uygulanmasına ısrarla devam edeceklerini vurgulayan Özvar, “Tüm üniversitelerimizin araştırma kapasite ve kalitesinin artırılmasına ihtiyaç var. Son 5 yıllık veriler nitelikli yayın sayısında ciddi bir artış olduğunu gösteriyor. Ancak dünyadaki büyük bilim çevreleriyle mukayese edildiğinde hala ciddi mesafe kat etmemiz gerekiyor. 45-46 bin düzeyinde olan nitelikli yayın sayısını biraz daha artırmamız lazım. Bunu yapacak kurumların başında araştırma üniversitelerimiz gelmektedir.” dedi.

“Yeni destekler konusunda görüşmelerimiz devam ediyor”
Özvar, TÜBİTAK ile yaptıkları görüşmeler sonucunda, geçen yıl ilk defa TÜBİTAK Stajyer Araştırmacı Burs Programında (STAR), ADEP kapsamındaki projelere özel çağrıya çıkıldığını hatırlatarak, şunları söyledi:
“19 devlet araştırma üniversitemiz ADEP projelerinde çalıştırmak üzere 144 lisans bursiyer başvurusu yapmıştı. 2023 yılı ADEP Projelerinde bu sayı 157’ye yükseldi. Araştırma üniversitelerimize yönelik yeni destekler konusunda TÜBİTAK’la görüşmelerimiz devam etmektedir. Önümüzdeki yıllarda bursiyer sayısını artıracağız. Araştırma üniversitelerimizin gerek insan kaynağı ve gerekse araştırma altyapıları bakımından desteklenmeleri konusunda başta Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığımız olmak üzere ilgili kurumlarımızla iş birliğimizi sürdürüyoruz.”

Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı İbrahim Şenel ise konuşmasında; ADEP ile araştırma üniversitelerine yıllık performanslarını dikkate alarak bilimsel araştırma projeleri için kaynak tahsisi yaptıklarını belirtti. Şenel, bu çerçevede araştırma üniversitelerine 2022 yılında 100 milyon lira olarak tahsis ettikleri ödenek tutarını 2023'te 250 milyon liraya yükselttiklerini anlattı. Şenel, sözlerine şöyle devam etti:"Bu yıl için bu rakam, 400 milyon lira olarak Bütçe Kanunu ile belirlenmiş oldu. Cumhurbaşkanımızın olurlarıyla üniversitelerimizin performansları ve uygulama sonuçlarını dikkate alarak ödenek tahsislerini yakın zamanda gerçekleştirmeyi ve ödeneği üniversitelerimize aktarmayı planlıyoruz. Ödenek artışlarıyla araştırma üniversitelerimizin Ar-Ge faaliyetleri ve nitelikli insan gücü yetiştirmesine yönelik imkânlarını genişletmesini, milli politika ve hedeflerimize hizmet edecek çalışmalarını artırarak sürdürmesini bekliyoruz."

Toplantıda Yükseköğretim Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Naci Gündoğan da üniversitelerin yayın sayıları, uluslararası sıralamalar ve araştırma projeleri ve aktarılan kaynaklara ilişkin sunum gerçekleştirdi. 

Üniversitelerin ADEP kapsamında yürüttükleri araştırma ve projelere ilişkin bilgi paylaştıkları toplantının sonunda, Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Cahit Güran tarafından Prof. Dr. Erol Özvar’a ve İbrahim Şenel’e hediye takdimi gerçekleştirildi.